W świecie nieruchomości

Blog o nieruchomościach - newsy z rynku, statystyki, info o deweloperach, o branży, etc. Zapraszam!

Wpisy

 • poniedziałek, 18 maja 2015
  • Nowoczesne zarządzenie to Facility management

   Pewnie niewiele osób do tej pory w ogóle spotkało się z takim pojęciem jak Facility management, jednak rzeczywiście staje się ono obecnie popularne i może budzić coraz większe zainteresowanie.

   Warto zauważyć, że jest to taka forma, która bardzo szybko się rozwinęła i daje nam coraz więcej możliwości. Chodzi o kompleksowe zarządzenie budynkami, w którym dochodzi do pełnej integracji na gruncie społecznym i technologicznym. Budynek, który zarządzany jest właśnie w takiej formie ma stworzyć wyjątkową całość, która będzie się doskonale prezentować i wewnętrznie będzie spójna. Pojęcie to doskonale rozwinęło się na zachodzie i tam uważane jest za szczególnie udane. Trudno jednak oceniać, czy w naszym kraju również jest udanym.

   Facility management

   Powinniśmy sobie zdać sprawę z tego, że u nas niestety brakuje póki co specjalistów, którzy mogą dobrze rozwijać ten rynek i trzeba jeszcze trochę poczekać zanim ten rynek będzie mógł iść do przodu. Jeśli oczekujemy skuteczności pamiętajmy, że trzeba mieć pojęcie o tym jak skutecznie działać a z tym niekiedy jest problem. Można jednak przypuszczać, że liczba specjalistów w tej dziedzinie będzie rosła ponieważ jest to tematyka budząca duże zainteresowanie i mająca perspektywy do rozwoju.

   Źródło: http://www.buma-service.pl/oferta/

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   swiatnieruchomosci
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 18 maja 2015 12:18
 • środa, 10 grudnia 2014
  • Czarno-biały motyw w domu?

   Prawdziwym hitem w modzie wnętrzarskiej są kolory czarne i białe! To nieśmiertelna klasyka, która pozwala wyczarować eleganckie i ponadczasowe wnętrze. Czerń i biel doskonale zresztą wpisują się w minimalistyczną modę powszechnie obowiązującą. W tego typu zestawieniu świetnie sprawdzają się między innymi kuchnie. Czarno białe szachownice z terakoty na podłodze, białe kafelki na ścianie czy czarne szafki długo nie wyjdą z mody. Dzięki trickom w aranżacji wnętrz można zresztą uzyskać pomieszczenie, które będzie naprawdę przytulne. Najlepiej czarne dodatki czy meble umieszczać na tle białych ścian.

   Swoją drogą czarno białe motywy sprawdzają się nie tylko w nowoczesnych pomieszczeniach. Za pomocą tego zestawienia z powodzeniem można tworzyć eleganckie, klasyczne wnętrza przypominająca salony z epoki wiktoriańskiej. Oczywiście w oprawie nowoczesnej. Tego typu kolorystyka doskonale prezentuje się w stylu glamour. Kryształowe żyrandole, pozłacane czy błyszczące powierzchnie materiałów w odmianie czarnej i białej to ciekawe i modne rozwiązanie. Zresztą motywy czarno-białe we wnętrzach mogą ograniczać się do starej czarno-białej fotografii. Za ich pomocą można wyczarować niezwykły nastrój w każdym niemal pomieszczeniu.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Czarno-biały motyw w domu?”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   swiatnieruchomosci
   Czas publikacji:
   środa, 10 grudnia 2014 12:01
 • poniedziałek, 01 grudnia 2014
 • poniedziałek, 29 września 2014
 • czwartek, 25 września 2014
 • czwartek, 18 września 2014
 • środa, 17 września 2014
 • niedziela, 24 sierpnia 2014
  • Zmiany w prawie budowlanym - czy rzeczywiście będziemy budować bez pozwoleń?

    

   Źródło: niebieskidom.pl

   Wreszcie znikną pozwolenia na budowę 

   Źródłem obrazka jest: www.niebieskidom.pl


   Obowiązujące w Polsce prawo budowlane jest ustawą z 1994 roku. Przez dwadzieścia lat funkcjonowania tych przepisów, wprowadzano wprawdzie wiele ich nowelizacji. Jednak wszystkie dotychczasowe zmiany były jedynie zmianami kosmetycznymi i nie przynoszącymi prywatnym inwestorom żadnych istotnych korzyści. Nic zatem dziwnego, że wreszcie ustawodawca doszedł do wniosku, że prawo budowlane wymaga bardziej gruntownych i realnych przeobrażeń. Tym samym na początku sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt, który zakłada m.in. możliwość budowy domu bez urzędniczego pozwolenia.


   Warto zauważyć, że na to, aby polski rząd dostrzegł, iż w naszym kraju proces budowlany jest długotrwały i nazbyt uciążliwy dla inwestorów czekaliśmy bardzo długo. Formalności pochłaniały nie tylko czas, ale i pieniądze osób chcących rozpocząć budowę własnego domu. Według ustaleń Banku Światowego – Polska pod względem trudności w uzyskaniu pozwolenia budowlanego jest na 88 miejscu spośród 189 badanych krajów. Zatem na gruntowną nowelizację przepisów jest już najwyższy czas. Jednak czy nowela rzeczywiście wprowadzi rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym? Zagadnienie to rozpatrujemy poniżej.


   Kowalski zbuduje dom dokonując jedynie zgłoszenia


   Najbardziej istotna dla przysłowiowego Kowalskiego zmiana dotyczy zaprzestania wymagania pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Trzeba jednak w tym momencie dodać, że nowe procedury mają dotyczyć tylko budynków usytuowanych na działce w sposób nieoddziałujący na parcelę sąsiada. Zatem w dalszym ciągu obowiązujące pozostanie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Domy, które będzie można objąć nowymi przepisami, będą mogły być wznoszone po dokonaniu jedynie zgłoszenia we właściwym Starostwie Powiatowym. Do zgłoszenia trzeba będzie oczywiście dołączyć projekt budowlany. Starosta (tak, jak i w chwili obecnej) będzie miał 30 dni na wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia. Jeśli tego nie uczyni, należy uznać, że wyraził tzw. milczącą zgodę, co oznacza, że można rozpoczynać budowę. Według rządowych ekspertyz wprowadzenie powyższej zmiany spowoduje ograniczenie ilości wydawanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych o około 30 tysięcy rocznie.

   Inna istotna zmiana w prawie budowlanym, z której również powinni być zadowoleni inwestorzy prywatni, to wyeliminowanie wymagań dotyczących oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody i innych mediów oraz likwidacja warunków przyłączenia obiektu do poszczególnych sieci. Likwidacji ma ulec również wymaganie dotyczące określenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych. Dotychczas, dokonując jakiegokolwiek zgłoszenia – termin ten trzeba było precyzyjnie określać.


   Łatwiej mają mieć także firmy


   Spis obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia istnieje w naszym kraju i w chwili obecnej. Zmiany w prawie budowlanym mają go jednak za zadanie rozszerzyć. Do spisu wspomnianych powyżej obiektów dołączą m.in. myjnie samochodowe, stacje obsługi pojazdów, obiekty magazynowe oraz warsztaty rzemieślnicze. Inwestorzy mający zamiar rozpocząć budowę budynków o takim właśnie przeznaczeniu będą mieli obowiązek powiadomić o swoich zamiarach sąsiadów. Oprócz tego informacje na powyższy temat znajdą się w internecie w Biuletynie Informacji Publicznej.  


   Czy nie staniemy się krajem samowoli budowlanej?


   Samowole budowlane zdarzają się w Polsce już teraz. Jednak eksperci rządowi są optymistyczni i nie uważają, jakoby likwidacja pozwoleń budowlanych miała skutkować zwiększeniem ilości całkowicie nielegalnych budów. W dalszym ciągu obwiązywać będą bowiem procedury formalne dotyczące projektów budynków. Oznacza to, że budynek będzie musiał być zaprojektowany zgodnie z istniejącym planem zagospodarowania przestrzennego lub wydanymi warunkami zabudowy. Jeśli zgłoszenie nie będzie zgodne z wymienionymi powyżej wytycznymi – Starosta będzie miał podstawę prawną do wydania sprzeciwu wobec planowanej inwestycji. Likwidacja pozwoleń na budowę z całą pewnością usprawni procesy budowlane, ale z ogromną ilością i szczegółowością dokumentacji będziemy mieć niestety do czynienia w dalszym ciągu. Zmiana w prawie budowlanym jest zatem znacząca, ale w dalszym ciągu nierewolucyjna.

    

   Źródło: mowimyjak.pl

   Zmiany w prawie budowlanym w dalszym ciągu nie uczynią rewolucji

   Źródło: mowimyjak.pl

    

   Bardziej istotne wydają się być praktyki stosowania prawa niż ono samo


   Na mające wkrótce nastąpić zmiany nie wszyscy zapatrują się tak optymistycznie, co sam ich mocodawca. Wielu uważa, że likwidacja pozwoleń budowlanych nie jest najwłaściwszym krokiem w kierunku lepszej sytuacji potencjalnych inwestorów. Zdecydowanie bardziej przychylnie byłyby odbierane zmiany mające na celu ujednolicenie i ograniczenie wymaganych przed rozpoczęciem budowy dokumentów. Obecnie jest bowiem tak, że o ważnych sprawach decyduje dobra wola lub jej brak ze strony urzędników. Ponadto, bardzo często zdarza się, że innych formalności trzeba dopełnić budując dom w Krakowie, a innych w Warszawie czy Łodzi. Zdaniem ekspertów z branży budowlanej tego rodzaju praktyki są niedopuszczalne i to od ich eliminacji należałoby rozpocząć zmiany obowiązującego prawa.

   Jeszcze inną kwestią, która budzi wątpliwości jest brak planów zagospodarowania przestrzennego na wielu terenach w Polsce. Wprawdzie w takich sytuacjach wydaje się decyzje o warunkach zabudowy, ale one nie określają tak szczegółowo charakterystyki przestrzeni i nie zmierzają do jej ujednolicania oraz właściwego uporządkowania. Brak planów w połączeniu ze zniesieniem pozwoleń na budowę może zdaniem niektórych architektów doprowadzić do nieładu i chaosu w zabudowie przestrzennej. Polacy mając pewną dowolność, bywają bowiem niezwykle pomysłowi, a i zdarza się, że wręcz dziwaczni.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   swiatnieruchomosci
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 sierpnia 2014 17:57
 • środa, 20 sierpnia 2014
  • Kupujemy dom od dewelopera

   Obrazek pochodzi ze strony: www.serwisy.gazetaprawna.pl

    Źródło obrazka: www.serwisy. gazetaprawna.pl

   Domu nie trzeba budować, można kupić go od dewelopera

    

   Od lat marzysz o tym, aby zamieszkać we własnym domu, ale przeraża Cię samodzielne znalezienie działki oraz nadzorowanie długotrwałej budowy? Rozwiązanie, jakie proponujemy dla Ciebie to zakup domu od dewelopera.


   Wprawdzie oszustwa ze strony firm deweloperskich nie zdarzają się już tak często jak kiedyś, ale nie oznacza to, że można oddać się całkowitej beztrosce i nabyć dom nie interesując się kompletnie niczym. Przed dokonaniem transakcji warto zasięgnąć opinii o samym deweloperze oraz sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości i przejrzeć kilka innych istotnych dla nas dokumentów. Powinniśmy bowiem pamiętać, że inwestycja, na którą właśnie się decydujemy pochłonie oszczędności naszego całego życia.

    

   Wybór dewelopera

   Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że nie wszyscy działający na rynku deweloperzy zajmują się budową domów jednorodzinnych. Zdecydowana większość z nich realizuje jednak inwestycje, w których powstają mieszkania. Jeśli już znajdziemy firmę budującą domy – sprawdźmy, czy wybrany przez nas przedsiębiorca należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Należy bowiem wiedzieć, że PZDF dba o pozytywny wizerunek branży i popiera wyłącznie dobre praktyki w relacjach klient – deweloper. Do zrzeszenia nie przynależą zatem jedynie takie firmy, których powinniśmy unikać. Oprócz tego, dewelopera można tez poprosić o przedstawienie opinii banków, z których korzysta prowadząc swoją działalność oraz odpisu sprawozdania finansowego spółki za ostatni rok.

    

   Zdjęcie pochodzi ze strony:www.biznes.trojmiasto.pl

    Zdjęcie pochodzi ze strony: www.biznes.trojmiasto.pl

   Podczas zakupu domu od dewelopera warto przejrzeć księgę wieczystą nieruchomości

    

   Księga wieczysta nieruchomości

   Księga wieczysta nieruchomości jest elementem, którego w żadnym razie nie należy pomijać przed finalizacją transakcji mieszkaniowej. Księga składa się z czterech działów. W dziale pierwszym sprawdzimy, czy położenie oraz powierzchnia nieruchomości są rzeczywiście takie, o jakich zapewnia nas deweloper. Dział drugi odpowie nam na pytanie, czy deweloper jest właścicielem gruntu pod budowę, czy też jego wieczystym użytkownikiem. W przypadku użytkowania wieczystego ważny jest czas, na jaki je określono (im dłuższy, tym lepiej dla kupującego) oraz zapisy umowy pomiędzy deweloperem, a prawowitym właścicielem gruntu. Z zapisów tych może wynikać np. termin rozpoczęcia i ukończenia budowy.

   Działy trzeci i czwarty to działy, które powinny pozostawać wolne od jakichkolwiek wpisów. Taka sytuacja byłaby najbardziej bezpieczna i komfortowa dla kupującego, ale niestety zdarza się ona niezbyt często. Z działu trzeciego dowiemy się o ewentualnych ograniczeniach w zarządzaniu nieruchomością oraz o prawach do niej ze strony osób trzecich. Dział czwarty to znana wszystkim hipoteka. W przypadku działalności deweloperskiej często zdarza się, że jest ona obciążona, np. przez bank, który udzielił firmie kredytu na zaplanowaną inwestycję. W takich przepadkach konieczne jest dotarcie do umów z tymi bankami i ocenienie, czy na pewno powinniśmy rozpocząć współpracę z tym właśnie deweloperem.

    

   Pozwolenie na budowę i Plan Zagospodarowania Przestrzennego

   Aby deweloper mógł wybudować dla nas wymarzony dom potrzebuje ważnego i ostatecznego pozwolenia na budowę. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dokument ten traci swoją ważność, jeśli budowa nie zostaje rozpoczęta w przeciągu dwóch lat od momentu jego wydania. Aktualność pozwolenie budowlanego sprawdzimy we właściwym Starostwie Powiatowym. Inną sprawą, którą także warto skontrolować jest Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Zaglądając do niego, dowiemy się, czy na danym terenie w ogóle można wybudować dom jednorodzinny oraz sprawdzimy jakie są plany zagospodarowania przestrzeni w bliższej lub dalszej przyszłości. Planami Zagospodarowania Przestrzennego dysponują gminy.

    

   Zdjęcie pochodzi ze strony: www.serwisy.gazetaprawna.pl

   Źródłem zdjęcia jest strona: www.serwisy.gazetaprawna.pl

   Przed podpisaniem umowy z deweloperem warto skorzystać z porady prawniczej

    

    Umowa z deweloperem

   Jest to najistotniejszy punkt procesu zakupu domu od dewelopera. W tym momencie nie powinniśmy mieć już żadnych wątpliwości, co do słuszności naszej decyzji. Umowę zakupu domu od dewelopera sporządza się dwuetapowo, tj. jako umowę przedwstępną i umowę ostateczną. Jej treść zawsze warto skonsultować z doświadczonym prawnikiem. Najważniejszy zapis, jaki powinien znaleźć się w tym dokumencie, to oświadczenie dewelopera o przeniesieniu na nas prawa własności tak do wybudowanego domu, jak i do gruntu, na którym go wzniesiono. Należy pamiętać, że prawo wieczystego użytkowania, jakie może oferować nam deweloper jest mniej korzystne i jeśli decydujemy się na taką opcję – należy domagać się przekazania go na jak najdłuższy czas.

   Ponadto, umowa z deweloperem powinna precyzyjnie określać jeszcze cały szereg innych spraw. Należą do nich m.in.:

   ·        - cena domu i cena gruntu;

   ·        - szczegółowy opis domu i opis działki;

   ·         - plan prac budowlanych;

   ·         - dokładna data ukończenia inwestycji;

   ·         - warunki gwarancji deweloperskiej

   i wiele innych istotnych regulacji.

    

   Odbiór budynku

   Przekazanie nam domu przez dewelopera powinno zostać zakończone podpisaniem protokołu i oddaniem nam dokumentacji nieruchomości. Choć jest to już ostatni etap procesu kupna, to nasza czujność w dalszym ciągu nie powinna być uśpiona. Na odbiór budynku warto zabrać ze sobą zaufaną osobę posiadającą przynajmniej minimum wiedzy z zakresu budownictwa. Jeśli nie mamy w swoim otoczeniu takiej osoby – profesjonalnego doradcę można wynająć w Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Profesjonalista bez trudu oceni czy zgadza się grubość ścian nośnych. Sprawdzi wymiary pomieszczeń i wypróbuje sprawność istniejących instalacji. Oszacuje jakość wykonania obróbek dachowych, sprawdzi wentylację oraz poprawność montażu rynien i rur spustowych. W przepadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości – deweloper jest zobowiązany bezzwłocznie je usunąć. Aby termin „bezzwłocznie” nie został nadużyty przez przedsiębiorcę – warto zadbać o dokładne określenie terminu sunięcia usterek.

    

   Po tak wnikliwej i bacznej analizie wszystkich aspektów procesu nabycia domu od dewelopera nie pozostaje nic innego, jak upragniona przeprowadzka pod nowy adres.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Kupujemy dom od dewelopera”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   swiatnieruchomosci
   Czas publikacji:
   środa, 20 sierpnia 2014 18:01
 • środa, 13 sierpnia 2014

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa