W świecie nieruchomości

Blog o nieruchomościach - newsy z rynku, statystyki, info o deweloperach, o branży, etc. Zapraszam!

Wpis

sobota, 05 lipca 2014

Nowy produkt bankowy - odwrócony kredyt hipotecznyWiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku wejdzie w życie znowelizowana ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Tym samym prawdopodobnie już niedługo, możliwe stanie się korzystanie z zupełnie nowego produktu bankowego.


Źródło obrazka: www.se.pl

Źródło obrazka: www.se.pl 

Banki wypłacą dodatkową emeryturę

 

Odwrócony kredyt hipoteczny jest jednym, z bardziej kontrowersyjnych produktów finansowych na polskim rynku. Wiele osób myli go bowiem z tzw. odwróconą hipoteką, tj. usługą świadczoną w Polsce już od kilku lat przez instytucje parabankowe. Jednak nowy rodzaj kredytu, który wkrótce rozszerzy oferty większości banków ma funkcjonować na zdecydowanie bardziej przejrzystych zasadach i z zachowaniem większej dbałości o interesy potencjalnych kredytobiorców. Nad tym, aby wszystkie zamierzenia zostały należycie wdrożone w rzeczywistość czuwa Ministerstwo Finansów. Warto zauważyć, że w innych krajach opcja wypłacania emerytury w zamian za przekazanie prawa do nieruchomości istnieje od lat i cieszy się niesłabnącą popularnością. Jak innowacyjna forma kredytowania sprawdzi się w Polsce? Postaramy się przybliżyć jej najważniejsze aspekty.


Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

 

Zdjęcie pochodzi ze strony: www.serwisy.gazetaprawna.pl

Adresatami nowych kredytów będą seniorzy

 

Komu banki wypłacą pieniądze?

Adresatami odwróconego kredytu hipotecznego są osoby starsze po 60 – 70 roku życia, będące właścicielami i współwłaścicielami nieruchomości lub posiadające do nich prawo. Projekt nowelizacji ustawy nie przewiduje ograniczeń wiekowych osób ubiegających się o kredyt. Pieniądze, które otrzymają seniorzy pod zastaw nieruchomości mają być wypłacane w dogodnych dla klienta ratach lub jednorazowo. Kredytobiorcy będą mogli przeznaczyć uzyskane środki na konkretny cel lub też na zaspokojenie bieżących potrzeb życiowych, np. podreperowanie comiesięcznego budżetu domowego. Chętnych na nowy kredyt może być bardzo wielu, gdyż wysokość polskich emerytur jest żenująco niska.

 

Na jak wysokie wsparcie mogą liczyć kredytobiorcy?

Kredyt będzie udzielany w walucie, w której kredytobiorca uzyskuje największą część swoich dochodów. Nietrudno się zatem domyśleć, że w przypadku większości polskich seniorów będą to rodzime złotówki. W przeliczeniu na wartość nieruchomości, pożyczka będzie mogła stanowić około 1/3 ceny zastawionego domu lub mieszkania. Jednak to, ile w rzeczywistości otrzymamy pieniędzy zależeć będzie od wieku, w jakim będziemy występując o kredyt. Wstępne wyliczenia wskazują, że im kredytobiorcy będą młodsi, tym wysokość udzielanych przez banki kredytów – niższa. Statystyki są także jednogłośne, że kobiety mogą liczyć na zdecydowanie wyższe wsparcie finansowe niż mężczyźni, ponieważ to one przeważnie żyją dłużej. Obrazując przykładowo zagadnienie odwróconego kredytu hipotecznego, można zakładać, iż osoba posiadająca mieszkanie o wartości 200 tys. zł i mająca lat 65 dostanie od banku co najwyżej 250 – 350 zł miesięcznie. Jednak już 75- latek może liczyć na miesięczne wsparcie w wysokości 500 – 600 zł. Zaś osoba 85-letnia ma szansę dostać nawet 1200 – 1300 zł na miesiąc.


Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

 

Źródło obrazka: www.se.pl

Spadkobiercy mogą spłacić dług kredytobiorcy i zachować prawo do nieruchomości

 

Co z zastawioną nieruchomością po śmierci seniora?

Osoby zaciągające odwrócone kredyty hipoteczne mogą mieszkać we własnych domach i mieszkaniach aż do dnia śmierci. Dopiero wówczas bank może zacząć czynić starania, aby przejąć prawo do nieruchomości. Jednak nie musi się tak stać, gdyż ewentualni spadkobiercy mają 12-to miesięczny okres czasu na zgłoszenie bankowi swoich roszczeń. Spadkobiercy ci, mają dwojaką możliwość na rozwiązanie istniejącego problemu. Mogą oni w całości spłacić zadłużenie i zachować prawa do nieruchomości lub przenieść wymienione prawa na bank i tym samym zrezygnować z możliwości dziedziczenia domu czy mieszkania. Spłata zadłużenia będzie oczywiście najbardziej opłacalna w sytuacjach, kiedy okres kredytowania nie był zbyt długi.

 

Jak Ministerstwo Finansów planuje zabezpieczyć interesy kredytobiorców?

W przypadku udzielania odwróconych kredytów hipotecznych banki nie będą badały zdolności kredytowej. Decydującą rolę będzie odgrywać wartość nieruchomości, którą oszacuje rzeczoznawca wyznaczony przez bank i działający w porozumieniu z klientem. To jednak, tylko ułatwienie dostępności do innowacyjnych kredytów. Oprócz tego, banki będą zobowiązane do prowadzenia wobec seniorów pełnej i rzetelnej informacji o produkcie. Powinny one dostarczyć potencjalnemu klientowi formularz informacyjny i udzielić wszelkich możliwych wiadomości o skutkach zawarcia umowy kredytowej. Ponadto, od takiej umowy senior może odstąpić w ciągu 30-tu dni, a nie 14-tu – jak jest to w przypadku standardowych kredytów. Oprócz wymienionych zabezpieczeń, ustawa zakłada również możliwość wcześniejszej spłaty kredytu oraz ograniczenie odpowiedzialności klienta jedynie do wartości nieruchomości, której jest właścicielem.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy w naszym kraju będzie można skorzystać z nowego produktu finansowego – przeczytaj publikację pt.: „W Sejmie trwają dyskusje nad ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym”.

 

Wymieniony adres to jednak tylko jedno z wielu miejsc, które warto odwiedzić na portalu iHouse.pl . Serwis na bieżąco zamieszcza najnowsze newsy z rynku nieruchomości oraz prowadzi profesjonalne poradniki branżowe. Nie ważne, czy jesteś osobą poszukującą nieruchomości do nabycia lub wynajęcia, czy też pragnącą ją jak najkorzystniej zbyć – na iHouse.pl każdy znajdzie to, co w danym momencie interesuje go najbardziej.

A może wcale nie potrzebujesz odwróconego kredytu hipotecznego? Być może wystarczy, że sprzedaż za duże mieszkanie i kupisz mniejsze. Takie oraz inne oferty kupna, sprzedaży i wynajmu lokali mieszkalnych publikujemy właśnie dla Ciebie przez 24 godziny na dobę.

 

Serdecznie Cię zapraszamy!

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
swiatnieruchomosci
Czas publikacji:
sobota, 05 lipca 2014 18:05

Polecane wpisy

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa