W świecie nieruchomości

Blog o nieruchomościach - newsy z rynku, statystyki, info o deweloperach, o branży, etc. Zapraszam!

Wpis

wtorek, 22 lipca 2014

Home staging - czyli przygotowujemy nieruchomość do sprzedaży

Wnętrze przygotowane do sprzedaży

Zdjęcie pochodzi ze strony: galeria.trojmiasto.pl

 

Home staging to szereg celowych działań i zabiegów, które mają na celu jak najszybsze zbycie lub wynajęcie nieruchomości za możliwie najwyższą cenę. Sprytne techniki przywędrowały do Polski całkiem niedawno, ale w USA są doskonale znane od lat siedemdziesiątych minionego stulecia.


Profesjonalnym przygotowaniem mieszkań do sprzedaży zajmują się na ogół przeszkoleni specjaliści lub pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Usługa wcale nie jest jednak tania, a do kosztów wynajęcia konsultanta trzeba jeszcze doliczyć nakłady, które musimy ponieść na zaaranżowanie i udekorowanie przestrzeni mieszkalnej. Dlatego też warto przejąć rolę home stagera i mieszkanie do sprzedaży spróbować przygotować samodzielnie. Poniżej prezentujemy praktyczne wskazówki, prowadzące do szybkiego i korzystnego sfinalizowania transakcji.

 

Wciel się w rolę kupującego

Potencjalnych kupców naszej nieruchomości można spersonalizować i podzielić na kilka zasadniczych grup. Pośród nich znajdą się z pewnością osoby starsze, rodziny z dziećmi oraz świadomi single. Warto zwrócić uwagę, że już w tych trzech wymienionych grupach wyraźnie zaznaczają się zupełnie różne potrzeby i oczekiwania odnośnie nabywanej nieruchomości. Jeśli dysponujesz dwoma pokojami z kuchnią i oczekujesz na wizytę pary emerytów – można zakładać, że ci kupujący będą zainteresowani urządzeniem w nowym mieszkaniu pokoju dziennego i sypialni. Jeżeli natomiast w sprzedawanym mieszkaniu ma pojawić się rodzina z dziećmi – takim kupującym najprawdopodobniej będzie zależało na wygospodarowaniu oddzielnej przestrzeni dla pociech. Zaś gdy kupującym jest singiel – można wnioskować, iż dodatkowy pokój posłuży mu na sypialnię, pracownię, gabinet, garderobę lub będzie miał jeszcze inne przeznaczenie. Personalizując kupujących i wstępnie określając ich potrzeby mieszkaniowe, otwieramy przed sobą możliwość takiego przygotowania mieszkania, aby potencjalni nabywcy widzieli w nim przestrzeń, którą chcą w przyszłości dysponować.


Na czas sprzedaży usuń zbędne sprzęty i osobiste bibeloty

Na kupujących nie robią dobrego wrażenia pomieszczenia zagracone i sprawiające wrażenie przyciasnych. Potencjalni nabywcy nie reagują również z zachwytem na nadmiar rodzinnych fotografii porozwieszanych po ścianach, nie przepadają za plakatami, z których dla nich nic nie wynika i niekoniecznie podchodzą z fascynacją do tych samych bibelotów, co my sami. Dlatego też przygotowując mieszkanie do zbycia warto zrezygnować z tego, co jest zbędne w poszczególnych pomieszczeniach. Większe sprzęty można na czas sprzedaży umieścić w garażu lub piwnicy, a drobniejsze powierzyć na przechowanie komuś z rodziny lub znajomym. Pamiętajmy, że im mniej rzeczy będzie znajdowało się w pomieszczeniu, tym wywrze ono na kupującym lepsze wrażenie. Wnętrza opróżnione z nadmiaru sprzętów zawsze sprawiają wrażenie przestronniejszych i bardziej otwartych na nowe projekty i wyzwania aranżacyjne.

 

Jasne barwy i brak osobistych detali to zachęta dla kupujących

Zdjęcie pochodzi ze strony: galeria.trojmiasto.pl

 

Dokładnie posprzątaj i zadbaj o przyjemny zapach we wnętrzach

Czystość w mieszkaniu to bezwzględna podstawa i to nie tylko podczas jego sprzedaży. Należy pamiętać, że dla kupujących bardzo ważne jest tzw. pierwsze wrażenie. Nabywcy mogą zostać skutecznie zniechęceni do kupna, jeśli już od progu pokażemy im nieporządek lub co gorsza brud panujący w mieszkaniu. Zatem porozrzucane ubrania, brudne podłogi czy okna, wiszące przy suficie pajęczyny i inne nieprzyjemne niespodzianki to elementy, których koniecznie trzeba się pozbyć przed sprzedażą. Niemniej ważne jest pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z wnętrz. Pamiętajmy, że jeśli stale przebywamy w jakimś pomieszczeniu przestajemy czuć zapach, który się w nim unosi. Jednak oglądający nasze mieszkanie wyczują go doskonale. Oprócz tego, że mieszkanie przed wizytą nowych nabywców należy solidnie wywietrzyć, warto również zadbać o usunięcie źródeł przykrej woni w domu. Pomóc może chociażby opróżnienie kosza na śmieci, czy zdezynfekowanie odpływu w zlewie lub umywalce. Dla nadania wnętrzom jeszcze przyjemniejszego klimatu, można ustawić w nich świece zapachowe lub zastosować delikatne olejki eteryczne. Doskonałe wrażenie robią również świeże kwiaty. Nie tylko pięknie pachną, ale również subtelnie dekorują.


Jasne zwykle wydaje się przestronniejsze

O tym, że jasne barwy rozświetlają i czynią wnętrza przestronniejszymi wiedzą już niemal wszyscy. Na takie właśnie kolory warto postawić, przygotowując lokum do sprzedaży. Pamiętajmy, że zwykła farba malarska nie kosztuje wiele, a w tym przypadku może okazać się bardzo pomocna. Mieszkania utrzymane w ciemnej lub bardzo wyrazistej tonacji nie robią dobrego wrażenia na kupujących. Nabywcy przeważnie nie widzą w takich wnętrzach ani przestronności, ani potencjału aranżacyjnego. Jasne ściany na ogół wywierają zdecydowanie lepsze wrażenie, zwłaszcza kiedy dodatkowo zadbamy o odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. Chodzi tu nie tylko o naturalne światło dzienne, ale także o zastosowanie odpowiednich trików z lampami, świecami, itp. elementami sprawiającymi wrażenie jasności w mieszkaniu.Ład i czystość w mieszkaniu dają sukces sprzedającym

Zdjęcie pochodzi ze strony: galeria.trojmiasto.pl


Nie popadaj w przesadę

Przygotowując mieszkanie do sprzedaży nie możesz popaść w przesadę. Nie chodzi bowiem o to, aby lokum całkowicie opróżniać, urządzać pod danego klienta lub przeprowadzać w nim gruntowny remont. Ogólnie przyjętą zasadą home stagingu jest to, że jego koszt nie powinien być wyższy niż 1,2% ceny nieruchomości. Trzymając się powyższej zasady - usuń poważniejsze defekty, odśwież przybrudzone ściany, posprzątaj, zainwestuj w uniwersalne dodatki i dekoracje, a sprzedaż z pewnością zaowocuje sukcesem.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
swiatnieruchomosci
Czas publikacji:
wtorek, 22 lipca 2014 16:11

Polecane wpisy

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa