W świecie nieruchomości

Blog o nieruchomościach - newsy z rynku, statystyki, info o deweloperach, o branży, etc. Zapraszam!

Wpis

wtorek, 15 lipca 2014

Deweloperzy wypierają z rynku budownictwo spółdzielcze

 

Budownictwo mieszkaniowe odchodzi do lamusa

Budownictwo mieszkaniowe odchodzi do lamusa 

Źródło obrazka: www.gazeta.pl

 

Spółdzielnie mieszkaniowe są wytworem minionej epoki. Od tamtego czasu przeszły wiele przeobrażeń. Miały okresy wielkich wzniesień oraz niefortunnych upadków. Aktualnie, prawie wszystko wskazuje na to, że będą musiały ustąpić miejsca rodzimym firmom deweloperskim.


Choć w dalszym ciągu wielu z nas zamieszkuje popularne w swoim czasie mieszkania spółdzielcze, to ten sektor budownictwa mieszkaniowego prawie wcale nie oddaje już do użytku nowych lokali. Wyniki spółdzielni są pod tym względem bardzo niskie i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta miała ulec istotniejszym zmianom. Co więcej, spółdzielcy już od dawna nie są  traktowani przyjaźnie przez polski rząd, o czym świadczyć mogą liczne kłody, które od kilku lat rządzący rzucają im pod nogi. Rzeczywistość jest natomiast taka, że większość spółdzielni mieszkaniowych do upadku doprowadziła się sama. Spowodowały to głównie sprzeniewierzenia środków, korupcje, nieporządek i inne niedopuszczalne w dzisiejszych czasach przestępstwa finansowe oraz haniebne zaniedbania w stosunku do mieszkańców.

 

Koniec spółdzielni mieszkaniowych?

W bieżącym roku spółdzielnie mieszkaniowe rozpoczęły budowę 448 mieszkań. Biorąc pod uwagę, że liczba ta dotyczy całego kraju, należy uznać ją za żenująco niską. Dla porównania warto podać, iż dokładnie dwie dekady temu w Polsce ruszyła budowa 13,5 tys. spółdzielczych lokali mieszkalnych. Już od dawna wyraźnie zauważalne jest, że spółdzielnie z roku na rok budują coraz mniej. Dodatkowym czynnikiem wypierającym ten sektor budownictwa z rodzimego rynku jest fakt, że spółdzielczych lokali mieszkalnych praktycznie nie obejmuje rządowy program dopłat „Mieszkanie dla Młodych”. Kredyt z dopłatą można bowiem dostać jedynie wówczas, kiedy budowa prowadzona jest ze środków własnych lub zaciągnięto na nią pożyczkę bankową. Te oraz inne okoliczności zapowiadają rychłe wyeliminowanie jednego gracza z pierwotnego rynku nieruchomości w Polsce.

 

Budynki deweloperskie są estetyczne i nowoczesne 

Zdjęcie pochodzi ze strony: www.otodom.pl

 

Deweloperzy górą

Działalności firm deweloperskich sprzyja nie tylko funkcjonowanie programu MDM, ale również tanie kredyty mieszkaniowe i dość dobra kondycja finansowa polskiego społeczeństwa. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przez pięć pierwszych miesięcy bieżącego roku deweloperzy rozpoczęli budowę przeszło 26 tys. mieszkań. Jest to aż o 52% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Warto zauważyć, że rozpoczętym budowom sprzyjała łagodność tegorocznej zimy. Budownictwo mieszkaniowe reprezentowane przez deweloperów jest zatem w doskonałej kondycji, a analitycy są zdania, że w najbliższych latach będzie rozwijało się jeszcze prężniej. Świadczy o tym chociażby liczba wydanych firmom deweloperskim pozwoleń na budowę. Aktualnie, mają oni tyle niewykorzystanych dokumentów, że na ich podstawie mogliby zbudować blisko 40 tys. lokali mieszkalnych.

 

Poprawa aktywności inwestorów indywidualnych

Inwestorzy indywidualni wciąż znacznie odbiegają swoją aktywnością od grona liderów na polskim rynku mieszkaniowym. Powoli zauważalne jest jednak pewne ożywienie pośród tego sektora krajowego budownictwa. Jak wiadomo, inwestorzy indywidualni budują głównie domy jednorodzinne. W stosunku do ubiegłego roku rozpoczęli oni o 6% więcej budów. Ta informacja powinna być szczególnie pocieszająca dla producentów i sprzedawców materiałów budowlanych. Niektóre składy budowlane już odnotowują wyższe przychody ze sprzedaży, pomimo tego, że materiały budowlane tanieją. W tym roku tańsze są wyroby służące do wykończenia wnętrz, rynny oraz pokrycia i folie dachowe.

 

Podsumowanie

Budownictwo spółdzielcze przechodzi wieloletni kryzys, z którego prawdopodobnie już nie wyjdzie. Dawnych gigantów polskiej „mieszkaniówki” już w chwili obecnej z dużym powodzeniem zastępują deweloperzy. Takie zmiany musiały wreszcie nastąpić w naszym kraju, choć być może starsze pokolenie będzie z rozrzewnieniem ocierało łzę po tym, z czym żyło przez tyle lat. Młodsi w przeważającej mierze wyrażają zadowolenie uznając, iż do sentymentalnych chwil z epoki PRL-u zawsze można powrócić oglądając serial telewizyjny „Alternatywy 4”.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
swiatnieruchomosci
Czas publikacji:
wtorek, 15 lipca 2014 21:47

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • maksiu432 napisał(a) komentarz datowany na 2017/10/18 14:45:59:

    Jeśli mogę polecić fachową firmę specjalizującą się w budynkach mieszkalnych, z pewnością jest to www.ipbilawa.com.pl. Gorąco polecam.

  • lillaee napisał(a) komentarz datowany na 2018/02/21 23:26:24:

    Mieszkaliśmy dobrych kilka lat w mieszkaniu spółdzielczym, więc do czego są zdolne spółdzielnie doskonale wiemy. Na szczęście mąż zmienił pracę, przez co musieliśmy przenieść się do większego miasta. Zdecydowaliśmy się na zakup nowego mieszkania, a deweloper wrocław krzyki pomógł załatwić wszystkie formalności, przez co cała przeprowadzka odbyła się bezproblemowo.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa